NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Под прожектора Д-р Надежда Джакова: Българският павилион на Венецианското биенале се радва на голям успех
6232
Под прожектора

Д-р Надежда Джакова: Българският павилион на Венецианското биенале се радва на голям успех

Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата тази година се радва на голям успех сред международните журналисти и посетители. Това каза комисарят на павилиона д-р Надежда Джакова. За нас е огромно признание да бъдем отличени като един от павилионите, задължителни за посещение, което е безспорен успех за всички, отбеляза тя. В 60-ото издание на биеналето страната ни се представя с проекта „Съседите“

| 24 Август 2024, 10:17 ч.
Д-р Надежда Джакова: Българският павилион на Венецианското биенале се радва на голям успех
Д-р Надежда Джакова: Българският павилион на Венецианското биенале се радва на голям успех
Снимка © DFA

Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата тази година се радва на голям успех сред международните журналисти и посетители. Това каза комисарят на павилиона д-р Надежда Джакова.

В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.

Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.

Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.

Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп

Старт на първото издание на Националния музикален конкурс „Милчо Левиев” ще бъде даден днес в Пловдив. Това съобщиха организаторите на пресконференция по-рано през деня. Конкурсът ще се проведе от 6 до 11 юли. Той е предназначен за за млади български пианисти на възраст от 10 до 25 навършени години. Освен състезателна част форумът включва още и провеждането на няколко майсторски класове, които ще бъдат достъпни не само за участниците, а за всички заинтересовани да присъстват.

Тържественото откриване на фестивала ще представлява концерт на членовете на журито, което е в състав: председател - проф. Людмил Ангелов, членове – Константин Добройков, Антони Дончев, д-р Георги Текев и Вики Алмазиду.

"За мен най-важната цел на този така наречен от нас фестивал-конкурс, е децата да усетят, че са събрани на един фестивал, който включва и лек състезателен елемент. Но в никакъв слу

Нова творба на Банкси - четвъртата за четири дни, се появи днес в Лондон, и беше открадната само час след като загадъчният художник съобщи за нея, предаде АФП. 

Както обикновено известният уличният артист от Бристол публикува в ранния следобед в Инстаграм снимка на най-новото си творение - вълк, нарисуван върху закрепена на покрив сателитна чиния, който сякаш вие срещу Луната. 
       
Час по-късно обаче свидетели са видели как мъже взимат творбата от квартал Пекъм в южната част на столицата и я отнасят със себе си.

Единият от тях казва, че е видял трима мъже, които са носили стълба. 

От лондонската полиция съобщиха, че са били повикани за "кражба на сателитна чиния, съдържаща произведение на изкуството", малко преди 14 часа местно време. 

Полицията каза, че води разследване и че на този етап не са извършени

Авторска изложба “Jazzy” на художничката и керамик Неда Личева ще бъде открита в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак (НИХЗИ) на 28 юни, съобщи Иванка Джабраилова, управител на културната институция.

Неда Личева е потомствен художник - керамик, възпитаник на Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян. Завършва Националната художествена академия в София, специалност „Керамика” при проф. Красимир Джидров. Има редица международни участия и художествени пленери в Германия, Полша, Франция, Швейцария, Израел, България. Освен с керамика, художничката се занимава и с рисуване върху стъкло и арт фотография. Член е на критичната комисия в London Metroplolitan University.

„Нейните творчески търсения са много различни и провокативни, произведенията, които представя са плод не само на умение, но и на въображение. Изложба

По покана на охридския Център за култура "Григор Пърличев" и с подкрепата на Сдружение за култура и изкуство „Арт Вивенди” от Охрид и Българския културно-информационен център в Скопие, Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ от Плевен ще участва в 63-то издание на фестивала „Дни на балканската култура и изкуство“, който тази вечер ще бъде открит в Охрид с традиционната изложба с фотографии, наречена „Моменти“, а зрителите ще видят изпълнението на Ансамбъла за народни танци и песни на Северна Македония „Хоро“.

В рамките на два дни на сцената ще се представят и Танцова формация „Нова генерация” при читалище „Братство“ - Кюстендил, Фолклорно студио „Блажески“ от Скопие, фолклорните ансамбли „Бисери“ и „Пирамида“ от Охрид,  „Илинден&ld

За нас е огромно признание да бъдем отличени като един от павилионите, задължителни за посещение, което е безспорен успех за всички, отбеляза тя.

В 60-ото издание на биеналето страната ни се представя с проекта „Съседите“. Автори на инсталацията са Лилия Топузова, Джулиан Шехирян и Красимира Буцева, а куратор е Васил Владимиров. Павилионът бе официално открит на 20 април и може да бъде разгледан до края на Биеналето – на 24 ноември.

БЪЛГАРСКИЯТ ПАВИЛИОН – „ОТКРИТИЕТО НА ТАЗГОДИШНОТО БИЕНАЛЕ“

Д-р Надежда Джакова обясни, че от 17 до 19 април павилионът е посетен само от акредитирани от биеналето лица – куратори, художници и журналисти. Тя припомни, че Лора Къминг (една от най-влиятелните арткритици, обявена за критик на годината на Press Awards 2024) обяви българския павилион тази година за „най-голямото откритие“ и го нареди сред десетте, които задължително трябва да бъдат посетени в рамките на биеналето.

"Тя пише за силното въздействие, което получава посетителят още прекрачвайки прага на изложбеното пространство. А именно – усещане на всички сетива, включено е дори обонянието“, разказва д-р Джакова. И отбеляза, че в изданието „Галери“ нашият павилион бе поставен сред топ 5 най-добри павилиона. 

Две оригинални продукции на стрийминг платформата Нетфликс и нови филми на режисьорите Майк Лий, Джия Копола и Джошуа Опенхаймер са в конкурсната програма на предстоящия 72-и кинофестивал в Сан Себастиан, Испания, съобщи "Варайъти". 

Проявата ще предложи кинотворби на утвърдени режисьори като Лий, Копола, Опенхаймер, Коста-Гаврас, Кийоши Куросава, Диего Лерман, Франсоа Озон, Едвард Бергер, Одре Диуан, както и филми на нови режисьори като Лаура Карейра и Син Хо. 

Фестивалът залага на силна конкурсна програма не само от режисьорска страна, но и с участието на изявени актьори като Тилда Суинтън, Джейми Лий Къртис, Памела Андерсън, Рейф Файнс, Джон Литгоу, Стенли Тучи, Изабела Роселини.

Сред продукциите, които ще се борят за наградата "Златна раковина" на кинофестивала в Сан Себастиан, е постапокалиптичният мюзикъл "Край" (The End) на Джошуа Опенхаймер с

Камбоджа празнува връщането на произведения на изкуството от периода на кхмерската империя, които досега са били в музея "Метрополитън" в Ню Йорк, САЩ, съобщи АФП. 

Министърът на културата Пхоеанг Сакона нарече артефактите "съкровища", подчертавайки, че има още такива предмети в хранилищата на "Метрополитън". 

Сред изложените в четвъртък в националния музей в Пномпен предмети има каменна скулптура на богиня от 10-и век, бронзова статуя на Буда, датирана ок. 10-12-и в. 

"Метрополитън", който е сред най-престижните музеи в света, обяви през декември 2023 г. връщането на произведенията на изкуството след действия на правосъдните органи в САЩ, свързани с борбата срещу международния трафик на артефакти. Прокуратурата на Ню Йорк вече върна 30 предмета в Камбоджа през август 2022 г.

Според американското правосъдие хиляди статуи, скулптури и фронтони

Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с Коледен спектакъл – "Коледна приказка", микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.

Събитието ще се състои на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини, Бах и др. от GENESIS ORCHESTRA под диригентската палка на маестро Камджалов.

Сред изпълнителите са млади таланти, лауреати и стипендианти на фондациите „Стоян Камбарев“ и „Йордан Камджалов“: Мария Славова (сопран), Сара Чакърова (маримба, ксилофон), Георги Димитров-Жожо (китара), Стоян Караиванов (бандонеон), Александър Зайранов (цигулка), Калина Андреева (контрабас) и Илина Илиева (виола). Всички те са носители на отличия в международни музикалн

„Пътуване във времето“ е заглавието на керамичната изложба на Георги Миленов, която ще бъде представена в софийската галерия „Българи“. 

Вернисажът й е на 11 юни и може да бъде разгледана до 29 юни, съобщават организаторите.

„Изложбата на Георги Миленов в галерия „Българи“ разкрива отново младия керамик като един от най-успешните представители на този жанр. Той е успял да излезе от утилитарността на троянската керамика и нейната пазарна конюнктура, и не само това. Проследявайки дотук пътя му, смея да твърдя, че той се е предпазил от саморепликиране на собствените си постижения, предлагайки нови теми, мотиви и пластични решения извън познатите конвенции на жанра. Така в сериите „Конници“, „Истукани“, „Глави“ чрез характерна иконографска стилистика, Георги Миленов ни отвежда както към предхристиянската стилистика, така и към нашето съвремие“, казва Аксиния Джурова.

Национално турне на концерти с каузи под наслов „С песен и стих в сърцата гостува в Сливен на 20 юни“, съобщиха от организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП) и студио „Спринт Проджект". Инициативата е в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми и за повече българска музика в национален ефир. 

На 20 юни на лятната сцена на Крепост "Туида" - Сливен публиката ще чуе хитове на популярни български изпълнители сред които Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, Дует ШИК, Дует WEIL, Искрен Пецов, Коцето Калки, Дует с кауза (Галя Георгиева и Наско Лазаров), Вокално трио Déjà Vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), група „Спринт", група „Хоризонт", Красимир Недялков, група „ЖестиМ". Концертите се провеждат под съпровода на оркестър „София“. Водещ на концерта е Веселин Пренеро

„Ако отворите уикипедия на тазгодишното издание на Венецианското биенале, ще видите, че там българският павилион автоматично  минава в класацията на отличените сред първите, които задължително трябва да посетите. Това е за нас огромно признание. Разбира се, за авторите, за куратора, за организаторите. Голям успех е и за всички нас, защото винаги излиза името на България, на нашия павилион“, каза тя.

Според нея, когато журналистите и медиите включват в класациите си българския проект, той попада сред онези, които публиката иска да посети, като следва техните препоръки.

„Нашето участие е извън големите локации на биеналето „Арсенале“ и „Джардини“ (Венецианските градини – бел. авт.) и хората, които посещават българския павилион, идват специално за него. Това означава, че те вече са чули и тяхното любопитство е било предизвикано. Това не са просто хора, които минават от зала в зала, както често се случва на други места, отбелязва д-р Джакова.

По думите й е голям плюс, че българският павилион се намира в зала „Тициан“. Център „Дон Орионе Артиджанели“ е историческо място –  манастир от XV век, претърпял своите трансформации през годините. Зала „Тициан“, в която се помещаваме ние, е много подходяща за изложбените цели, подчерта д-р Джакова.

ПРОЕКТЪТ СЪЗДАВА СОБСТВЕНО ПОЛЕ ЗА РАЗМИСЪЛ

Според комисаря  журналистите акцентират върху това, че нашето участие обръща погледа не просто към миналото, а говори за травмата от миналото и създава собствено поле за размисъл. „Като казвам собствено поле – точно тази история, която ние носим там. Посланието, което е свързано с нашето участие, а именно съдбите и историите на хората, които са оцелели от лагерите, свързани с комунистическия режим, с политическо преследване и както много пъти се подчертава и вътре в разказа - хора, които са изпратени в тези лагери без съд и присъда“, обясни комисарят на българския павилион на тазгодишното биенале на изкуствата.

„От една страна това е наша собствена история, но тя е в рамките на цялото биенале“, каза д-р Надежда Джакова  и припомни, че според куратора на тазгодишното издание на Венецианското биенале Адриано Педроза общият разказ е, че живеем в свят, изпълнен с много войни и кризи. За 60-ото издание на биеналето той избра темата „Чужденци навсякъде“.

„Такъв е и нашият проект – за чужденците, които са тук при нас, сред нас, за хората, които са различни и са се противопоставяли на официалната политика и това е преобърнало живота им“, казва д-р Джакова.

ПАПА ФРАНЦИСК И БЪЛГАРСКИЯТ ЕКИП ПО ВРЕМЕ НА ВИЗИТАТА МУ ВЪВ ВЕНЕЦИЯ

В края на април тази година д-р Надежда Джакова и проф. Лилия Топузова бяха сред малкото поканени гости от папа Франциск по време на визитата му във Венеция. Според д-р Джакова посещението му е исторически момент за Ватикана. „Това е събитие и за Светия престол, и за биеналето, което съществува от 1895 година. За първи път беше посетено от папа“, добавя тя.

По думите програмата на визитата му е включвала различни събития в павилиона на Ватикана, който тази година се помещава в женския затвор в „Джудека“. Д-р Джакова разказа, че срещата с организаторите на форума и с участниците била в църквата към затвора, където папата изнесъл своята реч и благословия.

„Това, че български представител бе сред малкото гости, поканени измежду 50 души, според мен беше и голяма чест и признание за това, което ние сме направили и показваме“, каза д-р Джакова.

ИЗБОРЪТ

За комисаря на българския павилион Венецианското биенале на изкуствата е най-големият и престижен форум за съвременно изкуство. По думите организацията на екипа на проекта е голяма отговорност. „Самата подготовка за избор на проект започна през декември (2023 г – бел. авт.). Тази година комисарят имаше съвещателен глас при подбора на проект. Това, на което аз наблегнах и което чисто организационно на мен ми се струваше важно, е доколко проектът е реализуем от гледна точка на срокове, мащаб, пространство. Център „Дон Орионе“ е паметник на културата и в Италия правилата за работа в такова пространство са много строги. Важно е дали проектът ще мине всички процедури и разрешителни, които се съгласуват с общината и с архитектите, отговарящи за паметниците на културата в града“, каза тя. Сред трудностите тя посочи кратките срокове и изборът на артистите, които ще се справят със задачата за малко време.

„СЪСЕДИТЕ“

Комисарят на българския павилион припомни, че проектът „Съседите“, с който България се представя в 60-ото издание на Венецианското биенале, включва множество истории, събирани от Лилия Топузова в продължение на над 25 години. Тя се среща с оцелелите от лагерите в Белене и край Ловеч и записва техните истории и спомени. Години по-късно към нея се присъединяват Красимира Буцева и Джулиан Шехирян.

„Инсталацията „Съседите“ съдържа целия този материал, преработен и визуализиран. Минавайки през наратива, артистите дават визуален образ на тези истории, на това усещане, което е там“, отбелязва д-р Джакова. По думите й на местата, където са бии лагерите край Ловеч и в Белене, няма материални доказателства. „Там всичко е унищожено, което не е случайно. Когато нещо не се показва, едва ли не то не е съществувало. Така че артистите не намират материален израз, на историческите събития, които искат да пресъздадат. Посещавайки тези места, тримата артисти виждат нощния пейзаж, природата, която са наблюдавали затворниците. Затова, когато влезете в изложбеното пространство, ви посрещат видеоизображения именно на този нощен пейзаж, заснет от тях. Има и звуци от природата, които се предполага, че са чували и самите затворници“, обясни тя.

Д-р Джакова отбеляза, че тези кадри се сменят и за разглеждане на изложбата са необходими около час и четиридесет минути, но посетителят може да я гледа две минути, може и 20. Има и хора, които остават по два-три часа. Всеки сам избира дали да чуе историите на оцелелите, дали просто да се потопи в този природен пейзаж, за който говоря, или само да усети атмосферата, пресъздаваща  дома на интервюирания, казва още тя.

Артистите включват архиви, видео, интервюта, обекти от домовете, събрани от тях. Тези обекти те условно разделят на три пространства в три помещения – дневна, спалня и всекидневна. Инсталацията е в духа на 80-те години, посочи още д-р Джакова.

Целта на инсталацията е историите да бъдат чути. Затова бяха поканени актьори, които изчетоха текста на английски.

ПУБАТА

Надежда Джакова обясни, че в павилиона специално е поставена книга за впечатления. По думите й до момента са изписани три такива книги. В тях посетителите споделят впечатления, свързани с инсталацията. „Преглеждайки коментарите, видях, че и българските, и чуждестранните посетители пишат за силното въздействие и за начина, по който инсталацията ги е накарала да се замислят. Мисля, че това е големият позитив на този проект. Коментарите бяха суперлативи, които предстои да публикуваме. Според тях това е най-успешното българско участие. Голяма част от тях са благодарности – и от българската, и от чуждестранната публика“, казва д-р Джакова. Тя не пропусна да спомене и българските коментари „защо пак тази тема“, „защо се връщаме към комунизма и към лагерите, какво ново има да се каже“. Според нея тези въпроси  са от хора, които не са посетили павилиона. По нейните думи при посещение на живо ще се види, че има много какво да се каже, което продължава да е премълчано. „Тази инсталация пресъздава именно мълчанието и неизказаното. Това, за което продължава да не се говори“, отбеляза тя.

СЪБИТИЯ

„Това, което като комисар ми се искаше да направя и това, с което се отличава нашето участие от предишни издания, е да има програма по време на цялата изложба“, каза д-р Джакова. Затова за първи път реализираме специална образователна програма, която включва серия лекции, дискусии, ателиета за деца и ученици. Предвидени са шест ателиета, четири от тях предстоят.

Ателиетата се правят от Теодора Бахарова, която през годините е осъществявала образователни програми за Венецианското биенале и е приела поканата на д-р Джакова да организира събития за българския павилион.

„Тя предложи програма, която е много любопитна, с много хубавото име „Страноприемница“ - място, където не просто се срещат чужденците и странниците, непознатите, а сядат на една обща трапеза. Тази работилница включва изработка на обекти от естествени материали. Това е част от политиката на Венецианското биенале. Децата рисуват с пигменти, получени по естествен начин, създават съдове, разговарят за българската азбука и за България“, разказва тя.

В събота и неделя проф. Лилия Топузова и Симони Фанчело организират двуезични турове в изложбата два пъти на ден. Публиката може да проведе разговор с тях, уточни тя.

Комисарят на българския павилион обясни, че текат преговори с различни институции за показването на инсталацията „Съседите“ след края на биеналето.

„Това, което ми се струва важно, е проектът да бъде представян и занапред. Има вече такива предварителни разговори. Въпрос на бъдещо договаряне“, каза тя. Част от представителите на българските културни институти в чужбина са изразили желание „Съседите“ да бъде показана и там. Според нея в Белене също би било възможно, но при определени технически условия. „Самата инсталация включва и много техника, цялата тази интерактивност (напр. задейства шевната машина, леглото светва и т.н.), която включва и техническо оборудване поставя и конкретни изисквания към пространството“, обяснява д-р Джакова.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Животът на Чък спечели наградата на публиката на Кинофестивала в Торонто
Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Тор ...
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново. Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма &bdquo ...
"Римски пазар" се организира на крепостта "Сексагинта Приста"
"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината.& ...
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градск ...
Започва приема на документи за участие в Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“
Единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ ще се състои в областния град на 28 и 29 септември, съобщиха от Народно чи ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Под прожектора
6232
Под прожектора

Д-р Надежда Джакова: Българският павилион на Венецианското биенале се радва на голям успех

Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата тази година се радва на голям успех сред международните журналисти и посетители.Това каза комисарят на павилиона д-р Надежда Джакова.

| 24 Август 2024, 10:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Д-р Надежда Джакова: Българският павилион на Венецианското биенале се радва на голям успех
Д-р Надежда Джакова: Българският павилион на Венецианското биенале се радва на голям успех
Снимка © DFA

Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата тази година се радва на голям успех сред международните журналисти и посетители. Това каза комисарят на павилиона д-р Надежда Джакова.

За нас е огромно признание да бъдем отличени като един от павилионите, задължителни за посещение, което е безспорен успех за всички, отбеляза тя.

В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.

Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.

Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.

Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп

Старт на първото издание на Националния музикален конкурс „Милчо Левиев” ще бъде даден днес в Пловдив. Това съобщиха организаторите на пресконференция по-рано през деня. Конкурсът ще се проведе от 6 до 11 юли. Той е предназначен за за млади български пианисти на възраст от 10 до 25 навършени години. Освен състезателна част форумът включва още и провеждането на няколко майсторски класове, които ще бъдат достъпни не само за участниците, а за всички заинтересовани да присъстват.

Тържественото откриване на фестивала ще представлява концерт на членовете на журито, което е в състав: председател - проф. Людмил Ангелов, членове – Константин Добройков, Антони Дончев, д-р Георги Текев и Вики Алмазиду.

"За мен най-важната цел на този така наречен от нас фестивал-конкурс, е децата да усетят, че са събрани на един фестивал, който включва и лек състезателен елемент. Но в никакъв слу

Нова творба на Банкси - четвъртата за четири дни, се появи днес в Лондон, и беше открадната само час след като загадъчният художник съобщи за нея, предаде АФП. 

Както обикновено известният уличният артист от Бристол публикува в ранния следобед в Инстаграм снимка на най-новото си творение - вълк, нарисуван върху закрепена на покрив сателитна чиния, който сякаш вие срещу Луната. 
       
Час по-късно обаче свидетели са видели как мъже взимат творбата от квартал Пекъм в южната част на столицата и я отнасят със себе си.

Единият от тях казва, че е видял трима мъже, които са носили стълба. 

От лондонската полиция съобщиха, че са били повикани за "кражба на сателитна чиния, съдържаща произведение на изкуството", малко преди 14 часа местно време. 

Полицията каза, че води разследване и че на този етап не са извършени

Авторска изложба “Jazzy” на художничката и керамик Неда Личева ще бъде открита в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак (НИХЗИ) на 28 юни, съобщи Иванка Джабраилова, управител на културната институция.

Неда Личева е потомствен художник - керамик, възпитаник на Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян. Завършва Националната художествена академия в София, специалност „Керамика” при проф. Красимир Джидров. Има редица международни участия и художествени пленери в Германия, Полша, Франция, Швейцария, Израел, България. Освен с керамика, художничката се занимава и с рисуване върху стъкло и арт фотография. Член е на критичната комисия в London Metroplolitan University.

„Нейните творчески търсения са много различни и провокативни, произведенията, които представя са плод не само на умение, но и на въображение. Изложба

По покана на охридския Център за култура "Григор Пърличев" и с подкрепата на Сдружение за култура и изкуство „Арт Вивенди” от Охрид и Българския културно-информационен център в Скопие, Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ от Плевен ще участва в 63-то издание на фестивала „Дни на балканската култура и изкуство“, който тази вечер ще бъде открит в Охрид с традиционната изложба с фотографии, наречена „Моменти“, а зрителите ще видят изпълнението на Ансамбъла за народни танци и песни на Северна Македония „Хоро“.

В рамките на два дни на сцената ще се представят и Танцова формация „Нова генерация” при читалище „Братство“ - Кюстендил, Фолклорно студио „Блажески“ от Скопие, фолклорните ансамбли „Бисери“ и „Пирамида“ от Охрид,  „Илинден&ld

В 60-ото издание на биеналето страната ни се представя с проекта „Съседите“. Автори на инсталацията са Лилия Топузова, Джулиан Шехирян и Красимира Буцева, а куратор е Васил Владимиров. Павилионът бе официално открит на 20 април и може да бъде разгледан до края на Биеналето – на 24 ноември.

БЪЛГАРСКИЯТ ПАВИЛИОН – „ОТКРИТИЕТО НА ТАЗГОДИШНОТО БИЕНАЛЕ“

Две оригинални продукции на стрийминг платформата Нетфликс и нови филми на режисьорите Майк Лий, Джия Копола и Джошуа Опенхаймер са в конкурсната програма на предстоящия 72-и кинофестивал в Сан Себастиан, Испания, съобщи "Варайъти". 

Проявата ще предложи кинотворби на утвърдени режисьори като Лий, Копола, Опенхаймер, Коста-Гаврас, Кийоши Куросава, Диего Лерман, Франсоа Озон, Едвард Бергер, Одре Диуан, както и филми на нови режисьори като Лаура Карейра и Син Хо. 

Фестивалът залага на силна конкурсна програма не само от режисьорска страна, но и с участието на изявени актьори като Тилда Суинтън, Джейми Лий Къртис, Памела Андерсън, Рейф Файнс, Джон Литгоу, Стенли Тучи, Изабела Роселини.

Сред продукциите, които ще се борят за наградата "Златна раковина" на кинофестивала в Сан Себастиан, е постапокалиптичният мюзикъл "Край" (The End) на Джошуа Опенхаймер с

Камбоджа празнува връщането на произведения на изкуството от периода на кхмерската империя, които досега са били в музея "Метрополитън" в Ню Йорк, САЩ, съобщи АФП. 

Министърът на културата Пхоеанг Сакона нарече артефактите "съкровища", подчертавайки, че има още такива предмети в хранилищата на "Метрополитън". 

Сред изложените в четвъртък в националния музей в Пномпен предмети има каменна скулптура на богиня от 10-и век, бронзова статуя на Буда, датирана ок. 10-12-и в. 

"Метрополитън", който е сред най-престижните музеи в света, обяви през декември 2023 г. връщането на произведенията на изкуството след действия на правосъдните органи в САЩ, свързани с борбата срещу международния трафик на артефакти. Прокуратурата на Ню Йорк вече върна 30 предмета в Камбоджа през август 2022 г.

Според американското правосъдие хиляди статуи, скулптури и фронтони

Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с Коледен спектакъл – "Коледна приказка", микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.

Събитието ще се състои на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини, Бах и др. от GENESIS ORCHESTRA под диригентската палка на маестро Камджалов.

Сред изпълнителите са млади таланти, лауреати и стипендианти на фондациите „Стоян Камбарев“ и „Йордан Камджалов“: Мария Славова (сопран), Сара Чакърова (маримба, ксилофон), Георги Димитров-Жожо (китара), Стоян Караиванов (бандонеон), Александър Зайранов (цигулка), Калина Андреева (контрабас) и Илина Илиева (виола). Всички те са носители на отличия в международни музикалн

„Пътуване във времето“ е заглавието на керамичната изложба на Георги Миленов, която ще бъде представена в софийската галерия „Българи“. 

Вернисажът й е на 11 юни и може да бъде разгледана до 29 юни, съобщават организаторите.

„Изложбата на Георги Миленов в галерия „Българи“ разкрива отново младия керамик като един от най-успешните представители на този жанр. Той е успял да излезе от утилитарността на троянската керамика и нейната пазарна конюнктура, и не само това. Проследявайки дотук пътя му, смея да твърдя, че той се е предпазил от саморепликиране на собствените си постижения, предлагайки нови теми, мотиви и пластични решения извън познатите конвенции на жанра. Така в сериите „Конници“, „Истукани“, „Глави“ чрез характерна иконографска стилистика, Георги Миленов ни отвежда както към предхристиянската стилистика, така и към нашето съвремие“, казва Аксиния Джурова.

Национално турне на концерти с каузи под наслов „С песен и стих в сърцата гостува в Сливен на 20 юни“, съобщиха от организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП) и студио „Спринт Проджект". Инициативата е в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми и за повече българска музика в национален ефир. 

На 20 юни на лятната сцена на Крепост "Туида" - Сливен публиката ще чуе хитове на популярни български изпълнители сред които Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, Дует ШИК, Дует WEIL, Искрен Пецов, Коцето Калки, Дует с кауза (Галя Георгиева и Наско Лазаров), Вокално трио Déjà Vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), група „Спринт", група „Хоризонт", Красимир Недялков, група „ЖестиМ". Концертите се провеждат под съпровода на оркестър „София“. Водещ на концерта е Веселин Пренеро

Д-р Надежда Джакова обясни, че от 17 до 19 април павилионът е посетен само от акредитирани от биеналето лица – куратори, художници и журналисти. Тя припомни, че Лора Къминг (една от най-влиятелните арткритици, обявена за критик на годината на Press Awards 2024) обяви българския павилион тази година за „най-голямото откритие“ и го нареди сред десетте, които задължително трябва да бъдат посетени в рамките на биеналето.

"Тя пише за силното въздействие, което получава посетителят още прекрачвайки прага на изложбеното пространство. А именно – усещане на всички сетива, включено е дори обонянието“, разказва д-р Джакова. И отбеляза, че в изданието „Галери“ нашият павилион бе поставен сред топ 5 най-добри павилиона. 

„Ако отворите уикипедия на тазгодишното издание на Венецианското биенале, ще видите, че там българският павилион автоматично  минава в класацията на отличените сред първите, които задължително трябва да посетите. Това е за нас огромно признание. Разбира се, за авторите, за куратора, за организаторите. Голям успех е и за всички нас, защото винаги излиза името на България, на нашия павилион“, каза тя.

Според нея, когато журналистите и медиите включват в класациите си българския проект, той попада сред онези, които публиката иска да посети, като следва техните препоръки.

„Нашето участие е извън големите локации на биеналето „Арсенале“ и „Джардини“ (Венецианските градини – бел. авт.) и хората, които посещават българския павилион, идват специално за него. Това означава, че те вече са чули и тяхното любопитство е било предизвикано. Това не са просто хора, които минават от зала в зала, както често се случва на други места, отбелязва д-р Джакова.

По думите й е голям плюс, че българският павилион се намира в зала „Тициан“. Център „Дон Орионе Артиджанели“ е историческо място –  манастир от XV век, претърпял своите трансформации през годините. Зала „Тициан“, в която се помещаваме ние, е много подходяща за изложбените цели, подчерта д-р Джакова.

ПРОЕКТЪТ СЪЗДАВА СОБСТВЕНО ПОЛЕ ЗА РАЗМИСЪЛ

Според комисаря  журналистите акцентират върху това, че нашето участие обръща погледа не просто към миналото, а говори за травмата от миналото и създава собствено поле за размисъл. „Като казвам собствено поле – точно тази история, която ние носим там. Посланието, което е свързано с нашето участие, а именно съдбите и историите на хората, които са оцелели от лагерите, свързани с комунистическия режим, с политическо преследване и както много пъти се подчертава и вътре в разказа - хора, които са изпратени в тези лагери без съд и присъда“, обясни комисарят на българския павилион на тазгодишното биенале на изкуствата.

„От една страна това е наша собствена история, но тя е в рамките на цялото биенале“, каза д-р Надежда Джакова  и припомни, че според куратора на тазгодишното издание на Венецианското биенале Адриано Педроза общият разказ е, че живеем в свят, изпълнен с много войни и кризи. За 60-ото издание на биеналето той избра темата „Чужденци навсякъде“.

„Такъв е и нашият проект – за чужденците, които са тук при нас, сред нас, за хората, които са различни и са се противопоставяли на официалната политика и това е преобърнало живота им“, казва д-р Джакова.

ПАПА ФРАНЦИСК И БЪЛГАРСКИЯТ ЕКИП ПО ВРЕМЕ НА ВИЗИТАТА МУ ВЪВ ВЕНЕЦИЯ

В края на април тази година д-р Надежда Джакова и проф. Лилия Топузова бяха сред малкото поканени гости от папа Франциск по време на визитата му във Венеция. Според д-р Джакова посещението му е исторически момент за Ватикана. „Това е събитие и за Светия престол, и за биеналето, което съществува от 1895 година. За първи път беше посетено от папа“, добавя тя.

По думите програмата на визитата му е включвала различни събития в павилиона на Ватикана, който тази година се помещава в женския затвор в „Джудека“. Д-р Джакова разказа, че срещата с организаторите на форума и с участниците била в църквата към затвора, където папата изнесъл своята реч и благословия.

„Това, че български представител бе сред малкото гости, поканени измежду 50 души, според мен беше и голяма чест и признание за това, което ние сме направили и показваме“, каза д-р Джакова.

ИЗБОРЪТ

За комисаря на българския павилион Венецианското биенале на изкуствата е най-големият и престижен форум за съвременно изкуство. По думите организацията на екипа на проекта е голяма отговорност. „Самата подготовка за избор на проект започна през декември (2023 г – бел. авт.). Тази година комисарят имаше съвещателен глас при подбора на проект. Това, на което аз наблегнах и което чисто организационно на мен ми се струваше важно, е доколко проектът е реализуем от гледна точка на срокове, мащаб, пространство. Център „Дон Орионе“ е паметник на културата и в Италия правилата за работа в такова пространство са много строги. Важно е дали проектът ще мине всички процедури и разрешителни, които се съгласуват с общината и с архитектите, отговарящи за паметниците на културата в града“, каза тя. Сред трудностите тя посочи кратките срокове и изборът на артистите, които ще се справят със задачата за малко време.

„СЪСЕДИТЕ“

Комисарят на българския павилион припомни, че проектът „Съседите“, с който България се представя в 60-ото издание на Венецианското биенале, включва множество истории, събирани от Лилия Топузова в продължение на над 25 години. Тя се среща с оцелелите от лагерите в Белене и край Ловеч и записва техните истории и спомени. Години по-късно към нея се присъединяват Красимира Буцева и Джулиан Шехирян.

„Инсталацията „Съседите“ съдържа целия този материал, преработен и визуализиран. Минавайки през наратива, артистите дават визуален образ на тези истории, на това усещане, което е там“, отбелязва д-р Джакова. По думите й на местата, където са бии лагерите край Ловеч и в Белене, няма материални доказателства. „Там всичко е унищожено, което не е случайно. Когато нещо не се показва, едва ли не то не е съществувало. Така че артистите не намират материален израз, на историческите събития, които искат да пресъздадат. Посещавайки тези места, тримата артисти виждат нощния пейзаж, природата, която са наблюдавали затворниците. Затова, когато влезете в изложбеното пространство, ви посрещат видеоизображения именно на този нощен пейзаж, заснет от тях. Има и звуци от природата, които се предполага, че са чували и самите затворници“, обясни тя.

Д-р Джакова отбеляза, че тези кадри се сменят и за разглеждане на изложбата са необходими около час и четиридесет минути, но посетителят може да я гледа две минути, може и 20. Има и хора, които остават по два-три часа. Всеки сам избира дали да чуе историите на оцелелите, дали просто да се потопи в този природен пейзаж, за който говоря, или само да усети атмосферата, пресъздаваща  дома на интервюирания, казва още тя.

Артистите включват архиви, видео, интервюта, обекти от домовете, събрани от тях. Тези обекти те условно разделят на три пространства в три помещения – дневна, спалня и всекидневна. Инсталацията е в духа на 80-те години, посочи още д-р Джакова.

Целта на инсталацията е историите да бъдат чути. Затова бяха поканени актьори, които изчетоха текста на английски.

ПУБАТА

Надежда Джакова обясни, че в павилиона специално е поставена книга за впечатления. По думите й до момента са изписани три такива книги. В тях посетителите споделят впечатления, свързани с инсталацията. „Преглеждайки коментарите, видях, че и българските, и чуждестранните посетители пишат за силното въздействие и за начина, по който инсталацията ги е накарала да се замислят. Мисля, че това е големият позитив на този проект. Коментарите бяха суперлативи, които предстои да публикуваме. Според тях това е най-успешното българско участие. Голяма част от тях са благодарности – и от българската, и от чуждестранната публика“, казва д-р Джакова. Тя не пропусна да спомене и българските коментари „защо пак тази тема“, „защо се връщаме към комунизма и към лагерите, какво ново има да се каже“. Според нея тези въпроси  са от хора, които не са посетили павилиона. По нейните думи при посещение на живо ще се види, че има много какво да се каже, което продължава да е премълчано. „Тази инсталация пресъздава именно мълчанието и неизказаното. Това, за което продължава да не се говори“, отбеляза тя.

СЪБИТИЯ

„Това, което като комисар ми се искаше да направя и това, с което се отличава нашето участие от предишни издания, е да има програма по време на цялата изложба“, каза д-р Джакова. Затова за първи път реализираме специална образователна програма, която включва серия лекции, дискусии, ателиета за деца и ученици. Предвидени са шест ателиета, четири от тях предстоят.

Ателиетата се правят от Теодора Бахарова, която през годините е осъществявала образователни програми за Венецианското биенале и е приела поканата на д-р Джакова да организира събития за българския павилион.

„Тя предложи програма, която е много любопитна, с много хубавото име „Страноприемница“ - място, където не просто се срещат чужденците и странниците, непознатите, а сядат на една обща трапеза. Тази работилница включва изработка на обекти от естествени материали. Това е част от политиката на Венецианското биенале. Децата рисуват с пигменти, получени по естествен начин, създават съдове, разговарят за българската азбука и за България“, разказва тя.

В събота и неделя проф. Лилия Топузова и Симони Фанчело организират двуезични турове в изложбата два пъти на ден. Публиката може да проведе разговор с тях, уточни тя.

Комисарят на българския павилион обясни, че текат преговори с различни институции за показването на инсталацията „Съседите“ след края на биеналето.

„Това, което ми се струва важно, е проектът да бъде представян и занапред. Има вече такива предварителни разговори. Въпрос на бъдещо договаряне“, каза тя. Част от представителите на българските културни институти в чужбина са изразили желание „Съседите“ да бъде показана и там. Според нея в Белене също би било възможно, но при определени технически условия. „Самата инсталация включва и много техника, цялата тази интерактивност (напр. задейства шевната машина, леглото светва и т.н.), която включва и техническо оборудване поставя и конкретни изисквания към пространството“, обяснява д-р Джакова.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Животът на Чък спечели наградата на публиката на Кинофестивала в Торонто
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
"Римски пазар" се организира на крепостта "Сексагинта Приста"
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Започва приема на документи за участие в Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.